Per ser alcalde de Terrassa t’has de dir Josep i ser home. Si més no això es desprèn de l’anàlisi de les gairebé un centenar de persones que han regit els darrers dos-cents anys els destins de la ciutat egarenca. Ni una sola dona. I 16 Josep, 7 Joan, 6 Jaume, 4 Salvador i 4 Domènec (un Domingo). Curiosament, veiem un Jordi només. I un Alfredo.

Aquest és el llistat dels alcaldes de Terrassa des del 1800 fins a l’actualitat. Cal a dir que, abans del Decret del 23 de juny de 1835, parlem de batlle i no d’alcalde. La R indica aquells alcaldes que han pres possessió del càrrec en més d’una ocasió.

  • Ignasi Busquets i Mitjans. Batlle l’any 1800.
  • Salvador Vallhonrat Parellada. Batlle l’any 1801-1802.
  • Pablo Mauri Dulcet. Batlle l’any 1803.
  • Salvador Vallhonrat Parellada. Batlle l’any 1804. R
  • Jaume Soldevilla. Batlle l’any 1805-1806.
  • Josep Vendrell Salvany. Batlle l’any 1807.
  • Salvador Vinyals i Galí. Batlle l’any 1808.
  • Joan B. Vendrell Sagrera. Batlle l’any 1809.
  • Josep Martí Marcet. Batlle l’any 1810.
  • Joan B. Vendrell Sagrera. Batlle l’any 1811-1812. R
  • Joan Ponsa Sobrevals. Batlle l’any 1813-1814.
  • Josep Mauri i Suris. Batlle l’any 1815-1817.
  • Jaume Martínez. Batlle l’any 1818-1819.
  • Joaquim de Sagrera Domenech. Batlle l’any 1820.
  • Pau Busquets Barata. Batlle l’any 1821.
  • Antoni Rodó i Martínez. Batlle l’any 1822.
  • Miquel Vinyals i Galí. Batlle l’any 1823.
  • Josep Mauri i Suris. Batlle l’any 1824. R
  • Cristobal Rodó. Batlle l’any 1825.
  • Bartolomé Amat i Torres. Batlle l’any 1826.
  • Josep Oller Biosca. Batlle l’any 1827.
  • Manel Frutos Lleonart. Batlle l’any 1828.

D’aquí en endavant ens referim a alcaldes i indiquem primer la data de possessió del càrrec i, seguidament, la de cessió:

  • Bartolomé Amat i Torres. 1836. R
  • Miquel Vinyals i Galí. 17/10/1836 – 11/08/1839. R
  • Bartolomé Amat i Torres. 12/08/1839 – 18/01/1841. R
  • Josep Mauri i Suris. 18/01/1841 – 31/12/1841. R
  • Tomas Sagrera i Font. 01/01/1842 – 18/08/1842.
  • Agustí Galí i Galí. 18/08/1842 – 31/12/1842.
  • Miquel Vinyals i Galí. 01/01/1843 – 24/09/1843. R
  • Josep Rodó i Martínez. 25/09/1843 – 10/06/1844.
  • Pau Galí i Galí. 11/06/1844 – 03/01/1846.
  • Agustí Galí i Galí. 04/01/1846 – 0201/1848. R
  • Joan Daura Torrens. 03/01/1848 – 24/10/1848.
  • Jaume Rodó. 25/10/1848 – 21/03/1849.
  • Serafí Sanmartí Coma. 22/03/1849 – 26/01/1850.
  • Josep Segret Moratonas. 27/01/1850 – 04/02/1852.
  • Salvador Vallhonrat. 05/02/1852 – 15/01/1854.
  • Miquel Vinyals i Galí. 16/01/1854 – 25/10/1856. R
  • Antoni Galí i Coma. 26/10/1856 – 14/01/1857.
  • Josep Cadafalch i Bugunyà. 15/01/1857 – 31/12/1858.
  • Josep Segret Moratonas. 01/01/1859 – 31/12/1862. R
  • Ignasi Amat i Galí. 01/01/1863 – 31/12/1864.
  • Miquel Trullas i Oller. 01/01/1865 – 18/01/1868.
  • Domingo Ventalló i Llobateras. 19/01/1868 – 12/04/1868.
  • Domingo Ventalló i Llobateras. 13/04/1868 – 06/10/1868. R
  • Antoni Galí i Coma. 07/10/1868 – 31/12/1868. R
  • Jaume Vallhonrat i Rovira. 01/01/1869 – 02/01/1876.
  • Ignasi Amat i Galí. 03/01/1876 – 05/01/1876. R
  • Jaume Vallhonrat i Rovira. 05/01/1876 – 28/02/1877. R
  • Jaume Colomer i Forrellat. 01/03/1877 – 28/10/1878.
  • Isidre Abelló i Espinalt. 01/07/1879 – 23/05/1880.
  • Isidre Torres i Falguera. 23/05/1880 – 15/07/1880.
  • Isidre Torres i Falguera. 15/07/1880 – 01/07/1881. R
  • Narcís Argemí i Vendrell. 01/07/1881 – 01/07/1883.
  • Joaquim Marinel·lo i Bosch. 01/07/1883 – 01/07/1885.
  • Isidre Torres i Falguera. 01/07/1885 – 03/07/1885.
  • Domènec Domingo i Margarit. 03/07/1885 – 26/03/1886.
  • Domènec Domingo i Margarit. 26/03/1886 – 01/08/1887. R
  • Domènec Domingo i Margarit. 01/08/1887 – 01/01/1890. R
  • Domènec Domingo i Margarit. 01/01/1890 – 31/12/1890. R
  • Joan Barata i Quintana. 01/07/1891 – 15/10/1891.
  • Joaquim Marinel·lo i Bosch. 15/10/1891 – 24/12/1891. R
  • Joan Barata i Quintana. 24/12/1891 – 31/01/1892. R
  • Miquel Homs i Rosés. 31/01/1892 – 01/01/1894.
  • Ramon Cortés i Prat. 01/01/1894 – 30/06/1895.
  • Josep Ventalló i Vintró. 01/07/1895 – 17/10/1897.
  • Joan Marcet i Palet. 17/10/1897 – 10/05/1898.
  • Pelegrí Matalonga i Payeras. 11/05/1898 – 19/03/1899.
  • Francesc Belil i Roura. 19/03/1899 – 01/07/1899.
  • Francesc Belil i Roura. 01/07/1899 – 11/04/1900. R
  • Josep Ventalló i Vintró. 12/04/1900 – 19/03/1901. R
  • Pelegrí Matalonga i Payeras. 20/03/1901 – 31/12/1901. R
  • Joan Salas i Morral. 01/01/1902 – 10/06/1903.
  • Joaquim Alegre i Pujals. 11/06/1903 – 31/12/1903.
  • Alfons Mª Ubach i Solà. 01/01/1904 – 31/12/1905.
  • Joan Vallhonrat i Prat. 01/01/1906 – 06/03/1909.
  • Francesc Comas i Singla. 07/03/1909 – 30/06/1909.
  • Josep Rigol i Casanovas. 01/07/1909 – 31/12/1909.
  • Josep Garcia i Humet. 01/01/1910 – 31/12/1911.
  • Josep Ullés i Jover. 01/01/1912 – 31/12/1913.
  • Josep Ullés i Jover. 01/01/1914 – 31/12/1915. R
  • Josep Ullés i Jover. 01/01/1916 – 31/12/1917. R
  • Emili Soler i Anglada. 01/01/1918 – 01/04/1920.
  • Emili Soler i Anglada. 01/04/1920 – 31/04/1922. R
  • Pere Salom i Morera. 01/04/1922 – 30/09/1923.
  • Ramon Casares Bescansa. 01/10/1923 – 09/10/1923.
  • Josep Freixa i Argemí. 09/10/1923 – 16/12/1923.
  • Miquel Argemí i Barba. 15/12/1923 – 26/02/1924.
  • Josep Freixa i Argemí. 27/02/1924 – 23/03/1924. R
  • Pere Ribas i Martín. 24/03/1924 – 02/05/1925.
  • Salvador Utse i Payàs. 02/05/1925 – 06/08/1925.
  • Josep Ullés i Jover. 06/08/1925 – 25/02/1930.
  • Benet Badrinas i Poll. 26/02/1930 – 11/03/1930.
  • Àlvar Vinyals i Aguilera. 11/03/1930 – 02/04/1930.
  • Antoni Boada i Lladó. 02/04/1930 – 04/04/1930.
  • Josep Gibert i Escudé. 04/04/1930 – 16/04/1931.
  • Avel·lí Estrenjer i Macià. 16/04/1931 – 16/06/1931.
  • Samuel Morera i Ribas. 16/06/1931 – 22/09/1931.
  • Avel·lí Estrenjer i Macià. 22/09/1931 – 01/03/1932. R
  • Ramon Camps i Celma. 01/03/1932 – 01/12/1932.
  • Samuel Morera i Ribas. 01/12/1932 – 01/02/1934. R
  • Samuel Morera i Ribas. 01/02/1934 – 07/10/1934. R
  • Francesc Llongueras i Mach. 08/10/1934 – 03/05/1935.
  • Josep Homs Bages. 03/05/1935 – 17/02/1936.
  • Domènec Armengol i Ballbé. 17/02/1936 – 26/02/1936.
  • Samuel Morera i Ribas. 26/02/1936 – 24/08/1936. R
  • Jaume Figueras i Salellas. 25/08/1936 – 15/10/1936.
  • Jaume Figueras i Saellas. 15/10/1936 – 27/06/1937. R
  • Samuel Morera i Ribas. 28/06/1937 – 11/12/1937. R
  • Enric Aldave Rebullida. 11/12/1937 – 18/04/1938.
  • Francesc Sàbat i Romagosa. 18/04/1938 – 24/05/1938.
  • Ramon Soler i Orriols. 24/05/1938 – 05/08/1938.
  • Marcel·lí Sàbat i Romagosa. 05/08/1938 – 15/01/1939.
  • Joan Prat i Castella 15/01/1939 – 26/01/1939

    Josep Homs i Bages. 27/01/1939 – 06/09/1940. R

  • Joaquim Amat i Llopart. 06/09/1940 – 08/09/1945.
  • Alfons Vallhonrat i Catà. 08/09/1945 – 19/09/1945.
  • Josep Ventalló i Mesa. 19/09/1945 – 31/03/1946.
  • Alfons Vallhonrat i Catà. 24/02/1947 – 18/02/1952.
  • Pere Matalonga i Feliu. 18/02/1952 – 04/07/1953.
  • Josep Clapés i Targarona. 04/07/1953 – 06/02/1955.
  • Josep Clapés i Targarona. 06/02/1955 – 05/03/1964. R
  • Miquel Onandia i Nunell. 05/03/1964 – 17/03/1970.
  • Josep Donadeu i Cadafalch. 17/03/1970 – 01/02/1976.
  • Josep Donadeu i Cadafalch. 01/02/1976 – 27/09/1977. R
  • Domènec Jofresa i Vellsolà. 27/09/1977 – 19/04/1979.
  • Manuel Royes i Vila. 20/04/1979 – 12/04/2002. R
  • Pere Navarro i Morera. 13/04/2002-30/11/2012. R
  • Jordi Ballart i Pastor. 10/12/2012 fins el 02/11/2017
  • Alfredo Vega 16/11/2017 fins el 15/06/2019
  • Jordi Ballart i Pastor. 15/06/2109

Nou comentari