L’esportista de l’Any és Bea Ortiz

L’esportista de l’Any 2020 és Bea Ortiz. La Nit de l’Esportista 2020, que organitzen l’Ajuntament de Terrassa i Diari de Terrassa amb l’objectiu de retre homenatge a l’esport local se celebra aquest divendres al Teatre Principal amb un nou format degut a la pandèmia de la Covid-19. Les nominacions s’han reduït de 75 a 44 degut a l’aturada de bona part de l’activitat al llarg de l’any 2020. L’acte el condueix la periodista Carme Barceló i té l’actuació de monologuista Andreu Casanova.

Bea Ortiz va néixer el 21 de juny de 1995 a Rubí, ciutat on es va iniciar en el waterpolo a les files del club local. La temporada 2016-2017 va fitxar pel CN Sabadell, amb el qual va sumar tots els títols estatals, un total de nou, la Supercopa d’Europa i l’Eurolliga.  Després es va incorporar al CN Terrassa, en el marc de l’aposta ambiciosa de l’entitat per reforçar el sènior femení i apropar-lo a l’elit estatal. Ortiz és una habitual de les convocatòries de la selecció espanyola, combinat en què progressivament ha anat adquirint més protagonisme. L’any 2014 va aconseguir la medalla de bronze en la Copa del Món disputada a la localitat russa de Khanty-Mansiysk i, posteriorment, va obtenir la cinquena posició als Jocs de Rio 2016. La rubinenca ha pujat al podi en les tres darreres grans competicions que ha afrontat amb la selecció estatal, el Campionat del Món de Budapest 2017, on va obtenir la plata; el Campionat d’Europa de Barcelona 2018, en què va assolir el bronze i va esdevenir una de les protagonistes de la competició en finalitzar com a màxima golejadora amb 25 dianes; i el Campionat del Món de Gwangju 2019, en què va aconseguir novament la medalla de plata.

EN NEGRETA ELS GUANYADORS DE CADA CATEGORIA

ESPORTISTA DE L’ANY

Pau Quemada (Club Egara) Hoquei herba
Georgina Oliva (Júnior FC) Hoquei herba
Dani Olmo (Red Bull Leipzig) Futbol
Bea Ortiz (Club Natació Terrassa) Waterpolo
Álvaro Granados (CN Atlètic Barceloneta) Waterpolo

EQUIP DE L’ANY

Equip Masculí (Club Natació Terrassa) Waterpolo
Equip Masculí (Club Egara) Hoquei herba
Equip Femení (Club Natació Terrassa) Waterpolo

ESPORTISTA PROMESA DE L’ANY

Lorena Benítez (Club Peses Terrassa) Halterofília
Carla Domínguez (Fasttriatlon/JAS) Duatló
Pepe Cunill (Atlètic Terrassa Hockey Club) Hoquei herba

ESPORTISTA MÀSTER DE L’ANY

Nasi Herms (Squash Marconi) Esquaix
Elisabeth Rodrigues (Club de Peses Terrassa) Halterofília
Patricia Dámaris Sosa (Club Halterofilia Matadepera) Halterofília

ENTITAT ESPORTIVA DE L’ANY

Club de Bàsquet Sant Pere
Atlètic Terrassa Hockey Club
Club BMX Terrassa

DIRIGENT ESPORTIU DE L’ANY

Marie Teixidor (Club de Rugby Carboners de Terrassa)
Ricard Guardeño (Club Handbol Terrassa)
Ramon Tejedor (a títol pòstum) Terrassa Ciclisme Club

ENTRENADOR DE L’ANY

Dídac Cobacho (Club Natació Terrassa) Waterpolo
Marcel Malgosa (Júnior FC Femení) Hoquei herba
Óscar Gómez Medina (Federació Catalana d’Halterofília) Halterofília

DEDICACIÓ AL MÓN DE L’ESPORT

Francisco Serrano (Consell Esportiu Vallès Occidental Terrassa)
Cesc Llongueras (Club Egara)
Joan Morral Pastor (Sferic Terrassa)

ORGANITZACIÓ D’ESDEVENIMENTS ESPORTIUS

Vallès Drac Race (Centre Excursionista de Terrassa) Curses de muntanya
Fase de Grup Champions League (Club Natació Terrassa) Waterpolo
Supercopa Munich (Federació Catalana de Hockey) Hoquei

ORGANITZACIÓ D’ESDEVENIMENTS SOLIDARIS O D’INTEGRACIÓ SOCIAL

Curs d’inserció laboral en l’arbitratge (Federació Catalana de Hockey)
Excellence Cup (Xavier Urbano Futbol)
Cursa Virtual Vicente Ferrer (CEVOT Cursa)

FITA A L’ESPORT ESCOLAR

Escola Nicolau Copèrnic

Escola Mare de Déu de Montserrat
Escola Joaquima de Vedruna

ESPORT ADAPTAT PER A PERSONES AMB DISCAPACITAT PSÍQUICA

Marc Tort Arenas (Escola d’Educació Especial Crespinell) Atletisme
Pol Roig (FUPAR) Judo
Juan Andrés Sánchez Amarilla (Escola d’Educació Especial Crespinell) Natació

ESPORT ADAPTAT PER A PERSONES AMB DISCAPACITAT FÍSICA

Jordi Ruiz Santo Stefano (Sport / Bidaideak Bilbao BSR) Bàsquet
Equip Natació Adaptada (Club Natació Terrassa) Natació
Montse Alcoba (Club de Peses Terrassa) Halterofília

SUPORT I COL·LABORACIÓ ECONÒMICA AL MÓN DE L’ESPORT

SERMATEC (Joventut Esportiva Terrassa)
Chemipol (Atlètic Terrassa Hockey Club)
Peixateria Edu (Escola de Ciclisme Vallès)

Nou comentari